ثبت نام آزادانه و اینترنتی متقاضیان اربعین آغاز شد

مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف

02

مهر
1396

ثبت نام آزادانه و اینترنتی متقاضیان اربعین آغاز شد

ارسال شده توسط: عتبات هتل/ 1243 0

ستاد مرکزی اربعین حسینی اعلام کرد که ثبت نام متقاضیان اربعین در سامانه سماح از ۱ شهریور آغاز شده و این ثبت نام برای عموم مردم آزاد و رایگان است.  ثبت نام از زائرین اربعین از ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه یکم شهریور برابر یکم ذی الحجه سال ۱۴۳۸، همزمان با سالروز ازدواج امیرالمومنین (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) در سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir آغاز شده است.

طبق اطلاعیه‌ای که ستاد مرکزی اربعین حسینی در خصوص ثبت نام زائرین اربعین منتشر کرده است، کلیه متقاضیان زیارت اربعین می‌توانند با مراجعه مستقیم به سامانه مذکور و یا از طریق هر یک از دفاتر زیارتی فعال که اعلام آمادگی خود را در سامانه جامع کارگزاران اعلام نکرده‌اند نسبت به ثبت نام در سامانه سماح اقدام کنند.

این ستاد توصیه کرده که به دلیل محدودیت‌هایی که سفارت عراق در صدور روادید اربعین دارد، زائران به صورت گروهی ثبت نام کنند تا روادید آن‌ها به موقع صادر شود.

زائران توجه داشته باشند که هنگام ثبت نام در سامانه، اولین نفر در هر گروه به عنوان سرگروه در سامانه تعریف می‌شود و کلیه موارد و نکات مهم در طول عملیات از طریق پیامک برای این فرد ارسال خواهد شد؛ پس بهتر است سرگروه فردی متعهد، فعال و مسئولیت پذیر باشد. همچین افرادی که به صورت یک‌نفره در سامانه ثبت نام می‌کنند خودشان به عنوان سرگروه در سامانه ثبت می‌شوند.

این ستاد در اطلاعیه‌ی خود تاکید کرده است که تکمیل مراحل کامل ثبت نام در سامانه تا دریافت کد رهگیری از سامانه ضروری است، لذا در صورت ناتمام ماندن ثبت نام و عدم دریافت کد رهگیری، ثبت نام انجام شده، لغو می‌شود و متقاضی باید مجددا فرایند ثبت نام را تکرار کنند. امکان چاپ کد رهگیری در سامانه وجود دارد، اما برای اطمینان از ثبت نام متقاضیان کد رهگیری به تلفن همراه سرگروه نیز پیامک می‌شود؛ به همین دلیل سرگروه‌ها باید در ثبت شماره تلفن همراه خود در سامانه دقت کنند و برای دریافت کد رهگیری، نباید دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را بر روی تلفن همراه خود مسدود کرده باشند.

چنانچه سرگروهی کد پیگیری خود را فراموش کند می‌تواند با مراجعه به سامانه و وارد کردن کدملی و شماره شناسنامه و کلیک بر روی دکمه «دریافت کد پیگیری» مجددا بر روی تلفن همراه ثبت شده در سامانه کد پیگیری را دریافت کند.

بر اساس این اطلاعیه، تا اطلاع ثانوی مسئولیت تهیه وسیله نقلیه (اعم از شخصی یا عمومی) برای اعزام به مرز و یا تهیه بلیط هواپیما برای آن دسته از متقاضیانی که قصد عزیمت به صورت هوایی دارند برعهده شخص زائر است.

بازگشت هزینه ثبت نام زائرین منصرف پس از کسر خسارت مربوطه (بسته به مرحله‌ای که زائر اعلام انصراف می‌کند) از طریق حساب ویژه بانک ملی و با ارائه کارت شناسایی ملی امکان‌پذیر است.

طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین مستقر در وزارت کشور بیمه زائرین اربعین مانند سال گذشته اجباری بوده و هزینه آن همزمان با ثبت نام از زائرین دریافت می‌شود. امسال شرکت بیمه ایران به عنوان شرکت بیمه گر مسئولیت بیمه زائرین اربعین را برعهده دارد. هزینه بیمه زائرین اربعین نه تنها افزایش نیافته، بلکه برخی سقف تعهدات شرکت بیمه گر افزایش نیز یافته است؛ به گونه‌ای که در بخش هزینه‌های درمانی تا صد در صد افزایش پرداخت غرامت از سوی شرکت بیمه گر توافق شده است.

محدوده جغرافیایی که زائرین اربعین زیر پوشش بیمه هستند از فاصله ۲۰ کیلومتر مانده به مرز عراق و داخل خاک عراق در شهرهای زیارتی است، پس چنانچه زائری در فاصله عزیمت از شهر مبدا در ایران تا مرز در رفت و یا برگشت دچار سانحه‌ای شود، باید از بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه یا برای درمان از بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت و …. استفاده کنند. زائران باید توجه داشته باشند که بیمه زائرین اربعین صرفا شامل مسیرهای راهپیمایی و شهرهای زیارتی است و سایر شهرهای کشور عراق را شامل نمی‌شود.

ستاد اربعین اعلام کرده است که پرداخت هزینه ارزی روادید زائرین به صورت ریالی و از طریق سامانه و برابر نرخ روزانه مصوب بانک مرکزی انجام می‌شود.

زائران دقت داشته باشند که تقسیم‌بندی خروج زائرین هر استان از هر مرز و همچنین استان‌هایی که در آن‌ها کنسولگری موقت راه‌اندازی خواهند شد، توسط ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور مشخص می‌شوند و سازمان نیز خود را ملزم به رعایت این مصوبات می‌داند.

این ستاد تاکید کرد که با توجه به اینکه کلیه هزینه‌های مربوطه صرفا از طریق درگاه اینترنتی قابل پرداخت خواهد بود دریافت هرگونه وجه چه به صورت دستگاه کارت‌خوان و چه به صورت نقدی تحت هر عنوانی ممنوع بوده و با متخلفین برخورد خواهد شد.

ثبت نام در سامانه سماح برای عموم مردم آزاد و رایگان است اما چنانچه ثبت نام زائر در سامانه توسط دفتر زیارتی انجام بگیرد، زائر موظف به پرداخت مبلغ حق‌الزحمه ثبت نام به مبلغ ۲۱ هزار ۸۰۰ ریال خواهد بود. این وجه هم به صورت متمرکز و از درگاه اینترنتی قابل پرداخت است.

شبکه رزرواسیون هتل های عتبات آمادگی دارد تا اقامتی آرام و آسوده را در این مکان مقدس برای شما رقم زند.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید