سامانه «سقا» برای صدور ویزای دانشجویی اربعین راه اندازی شد

مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف

26

مهر
1396

سامانه «سقا» برای صدور ویزای دانشجویی اربعین راه اندازی شد

ارسال شده توسط: عتبات هتل/ 2044 0

سامانه سقا، به منظور تسهیل روند صدور مجوز خروج از کشور برای دانشجویان مشتاق سفر به همایش اربعین شهادت سید و سالار شهیدان، آغاز به کرد.

هرساله پس از برگزاری مراسم سوگواری تاسوعا و عاشورای حسینی، خادمان و شیفتگان اهل بیت علیه السلام رهسپار کربلا می‌شوند. این سفر معنوی به صورت پیاده‌روی همگانی از شهرهای مختلف آغاز شده و در نهایت جمعیت میلیونی زائران از طریق سه پایانه مرزی مهران، چزابه و شلمچه وارد خاک عراق می‌شوند.

مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف

البته طبق اعلام سازمان سازمان حج و زیارت زائران باید پیش از سفر از طریق سامانه سماح، به صورت فردی یا گروهی (۵ تا ۱۰ نفر)، برای ثبت نام و صدور ویزای اربعین اقدام کنند. مدت اعتبار ویزای خاص ایام اربعین از لحظه ورود زائران به عراق دو هفته است. همچنین، طبق اعلام اداره عتبات سازمان حج و زیارت،با توجه به آمار بالای متقاضیان لازم است تا کلیه افراد در اسرع وقت مدارک خود شامل گذرنامه معتبر و دو قطعه عكس را به دفاتر زيارتی كه در سامانه سماح انتخاب كرده‌اند، تحويل دهند تا هر چه سریع‌تر رواديد اربعين برای آنان صادر شود. علاوه بر این، متقاضیان بدون داشتن گذرنامه معتبر با تاریخ اعتبار تا پایان سال جاری و ویزا راهی مرزهای کشور نشوند تا مشکلی برای آنان پیش نیاید و از این سفر معنوی جا نمانند.

مرکز رزرواسیون هتل های عتبات-کربلا و نجف

در این میان، دانشجویان بخشی از جمعیت زائران را تشکیل می‌دهند. از این رو، به منظور رفاه حال این گروه از زائران سامانه مجزایی به نام «سقا» از جانب ستاد ملی اربعین دانشگاهیان برای صدور ویزای اربعین دانشجویی آغاز به کار کرده است.

در واقع از امسال دانشجویان مشمول (معافیت تحصیلی) کلیه دانشگاه‌های کشور که علاقه‌مند به حضور در پیاده‌روی اربعین حسینی هستند، با مراجعه به این سامانه می‌توانند به صورت رایگان مجوز خروج از کشور را دریافت کنند. همچنین، با ثبت نام در سامانه سقا نیازی به ارائه وثیقه سه میلیون تومانی در نزد سازمان نبوده و تعهدنامه محضری برای ضمانت کافی است.

عدم نیاز به ثبت تعهدنامه محضری در دفترهای اسناد رسمی، تامین محل اسکان در نجف و کربلا و نیز پرداخت و نیز پرداخت تسهیلات دانشجویی از محل صندوق رفاه دانشجویان از جمله سایر مزایای این سامانه عنوان شده است.

مراحل ثبت نام در سامانه سقا

۱. اطمینان از وضعیت معافیت تحصیلی با مراجعه به وب‌سایت سازمان نظام وظیفه

۲- مراجعه به وب‌سایت خدمات اربعین دانشگاهیان

۳- تکمیل تعهدنامه الکترونیک در بخش مجوز خروج سامانه

۴- مراجعه دانشجو به همراه ضامن به پایگاه یا حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه برای تصدیق امضا توسط نماینده بسیج

نکته‌ها

  • دانشجویان زائر می‌توانند شش روز پس از ثبت نام با مراجعه به وبسایت خدمات پلیس الکترونیک یا دفترهای پلیس ۱۰+ درخواست خود را پیگیری کنند.
  • همچنین لازم است تا دانشجویان پس از بازگشت نیز به سامانه مذکور به سامانه پلیس الکترونیک مراجعه و تاریخ بازگشت خود را ثبت کنند؛ در غیر اینصورت ممنوع الخروج خواهند شد.

طبق اعلام ستاد اربعین دانشگاهیان اعزام‌های امسال تنها در قالب کاروان خواهد بود.

شبکه رزرواسیون هتل های عتبات آمادگی دارد تا اقامتی آرام و آسوده را در این مکان مقدس برای شما رقم زند.

منبع: کجارو

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید